Mitől vonzó egy gyülekezet?
Miért vonzó egy gyülekezet?
Szeretem a statisztikákat – mert a tények és az adatok megkerülhetetlen dolgok. Természetesen a statisztika nem azonos a tényekkel, csak egy adatfeldolgozási módszer, egy bizonyos szűrőn vagy szemüvegen keresztül, s ezért nem is mindig azonos az igazság teljességével, de mindenképpen hasznos, mert jelez prioritásokat, trendeket, tény-szeleteket – és ezeken mindig érdemes elgondolkodnunk.
Mindezt csak azért írom, mert mindig is ezek voltak és lesznek felmérések, gondolatok és cikkek kiindulási pontjai.
1. Mit várnak az emberek a gyülekezettől?
23%-uk lelki növekedést és tanácsadást vár
· 20%-uk valamiféle életcélt keres, szilárd alapot, amire az életét építheti
· 15% számára ez a hitükből fakadó természetes cselekedet, és igényük van rá
· 15%-ukat Isten imádása motiválja
· 13%-uk a gyülekezetben átélhető közösségi élmény miatt indul el
· 12%-uk az Istenbe és a vallásba vetett valós hit miatt jár gyülekezetbe
· 12%-ot a megszokás vezet, ők csak tradícióból mennek el (kultúrális / vallásos keresztények)
A TANULSÁG EBBŐL:
Nálunk szerintem a tradicionális-vallásos templomlátogatók vannak a legtöbben. Azonban ez a legkevésbé motiváló célja egy gyülekezethez való tartozásnak. Ami igazán kell az embereknek, amit keresnek és amit várnak egy gyülekezettől, hogy valóságos lelki növekedéshez segítse őket, valós és személyes lelki vezetést és tanácsadást kapjanak.
Te miért jársz gyülekezetbe? Mit vársz ettől – és mit kapsz?
A gyülekezeted mit nyújt a látogatóknak? Jellemző, hogy a gyülekezet tagjai növekednek, lelkileg érettebbek, mint mondjuk egy évvel ezelőtt?
2. Mi fog meg egy kívülállót egy gyülekezetben? Ezek a legfontosabb “összetevők”:
· 90%-uk számára a lelkész személye és a prédikáció a döntő
· 88% tartja döntőnek a gyülekezet hitvallását
· 49%-uk a barátságos és kedves gyülekezeti tagokat
· 41%-uk egy gyülekezeti tagok személyes bizonyságtételét
· 38%- uk számára döntő, hogy a családtagjaikkal egy gyülekezetbe járjanak
· 37%-uk számára döntő az istenélmény és a gyülekezet atmoszférája
· 25%-ukat a vasárnapi iskola győzi meg
· 25%-ukat az ifjúsági szolgálat
· 11%-uk számára érv a gyülekezetválasztásban a dicsőítés
· 7%-uk dönt a gyülekezet megközelíthetősége (helyszíne) alapján
TANULSÁGOK:
A lelkész személye és a prédikáció sokkal fontosabb, mint ahogy azt mi Magyarországon gondoljuk. És amennyire maguk a lelkészek hiszik. Máskülönben minden vasárnap, mind egyes szószékről iszonyúan ütős, mély, tartalmas, átimádkozott, gyakorlatias, aktuális, friss üzenetek hangoznának el. És a lelkészek a gyülekezet legelérhetőbb, legbarátságosabb, legmotiválóbb tagjai lennének.
Lehet, hogy az amerikaiak tudatosabbak, mint mi, de én sok helyen tapasztaltam, hogy a gyülekezet hitvallását már nem is igazán ismerik a gyülekezeti tagok. Pedig a közös identitásban nagy megtartó erő van! Ahol erre tudatosan építenek, ahol a gyülekezetben valóban megélt érték a közös hitvallás ismerete meg megtartása, ott lelki növekedés is van!
A harmadik legvonzóbb dolog egy kívülálló számára a gyülekezet tagjainak befogadó, barátságos, kedves légköre. Mi csak az utóbbi időben több gyülekezetet látogattunk meg, ahol szó szerint még csak nem is köszöntek nekünk. Senki szóba nem állt velünk, észre sem vettek. Senki nem örült, hogy új arcokat lát, senki nem hívott meg egy következő alkalomra. Nagy kár – félek, rengeteg kapcsolatot és lehetőséget veszítenek el az ilyen gyülekezetek.
Kérdezd meg a gyülekezeted látógatóit és vendégeit, mi fogta meg őket, mi az, ami miatt szívesen eljönnek legközelebb is! Érdemes az erősségeinkre tudatosan építeni!
3. Mitől lesz egy formálisan vallásos ember aktív és elkötelezett gyülekezeti tag?
· 62%-uk attól, ha bevonják őket valamilyen gyülekezeti szolgálatba
· 55%-uk a vasárnapi iskolától (ami minden korosztály számára működik, nem úgy, mint nálunk, ahol ez a csak a gyerekekre korlátozódik)
· 54%-uk attól, hogy átél egy olyan istenélményt, amelyben elhívást kap
·49%-ukat a gyülekezeti közösség motiválja elkötelezettségre és szolgálatra
· 38%-ukat motiválja a lelkész és/vagy az igehirdetések
· 14%-uk számára hoz áttörést a dicsőítő szolgálat
TANULSÁGOK:
Nálunk elsősorban a lelkészektől várják a motiválást, illetve a lelkészek is úgy tekintenek saját magukra, hogy ez elsősorban rajtuk múlik. Pedig úgy tűnik, sokkal inkább az egyetemes papság megélése az, ami bevonja az embereket a gyülekezet belső magjába.
A vasárnapi iskola, vagyis az élethosszig tartó aktív tanulás nagyon fontos eszköz az erős elkötelezettség kialakulásában és a szolgálatba állásban. Nálunk sajnos nagyon ritka az olyan gyülekezet, ahol a konformáció, keresztség, bemerítés után tovább folyik a rendszeres és formális kiscsoportos tanítás a gyülekezetben.
Hogyan tudnál Te segíteni a saját gyülekezetedben a formálisan vallásos embereknek, hogy elkötelezett, aktív és lelkes gyülekezeti tagokká váljanak? Ha találsz válaszokat erre a kérdésre – kezdd el megvalósítani!
4. Mi a négy legfontosabb ok, ami miatt a gyülekezetben felnőtt fiatalok nem hagyják el a gyülekezetüket, hanem felnőttként is elkötelezik magukat mellette?
· 65%-uk azt mondja, a gyülekezet szerves része és eszköze annak, hogy az Istennel való személyes kapcsolatuk növekedjen és erősödjön
· 58%-uk számára a gyülekezeti élet és közösség meghatározza a mindennapi életüket és döntéseiket, útmutatást, segítséget, erőt kapnak a hétköznapokhoz
· 50%-uk mondja, hogy a gyülekezet valóságosan hozzájárul ahhoz, hogy jobb emberekké váljanak, és boldogabban éljenek
· 42%-uk számára a gyülekezeti élet és szolgálat az életük fontos célját és értékét jelenti
Csak egyetlen kérdés a végére: ez a négy megállapítás igaz a saját életedre?